Medzinárodný deň bonsajov v máji


Keby ste to nevedeli, rovnako ako donedávna ani ja, tak druhá májová nedeľa bola výhlásená za Medzinárodný deň bonsajov. Urobila tak WBFF (World Bonsai Friendship Federation) na počesť pána menom Saburo Kato.

Čo je to tá WBFF, že nám hovorí kedy máme niečo oslavovať a kto je to ten Kato?

Kde bolo tam bolo, v krajine, kde majú v bielej vlajke červenú guľu zvanú slnko (bože, veď Japonsko), roku 1970 na Expo 70 v Osake Saburo Kato sformuloval myšlienku Svetovéhu mieru pomocou bonsajov. Spolu s pánmi ako Hauruo Kaneshiro, John Naka a Ted Tsukiyama sa neúnavne snažili založiť Federáciu medzinárodného bonsajového priateľstva (krkolomný preklad World Bonsai Friendship Federation, kto má lepší, nech hodí do mňa kameňom v komentároch). Oficiálne však bola táto organizácia založená až v roku 1989.

WBFF sa delí do 9 regiónov, kde má všade svoje zastúpenie:
 • Afrika 
 • Austrália / Nový Zéland 
 • Čína (vrátane Tajvanu) 
 • Európa (zastúpením WBFF je priamo EBA)
 • India 
 • Japonsko
 • Ázia a Pacifik (bez Číny, Indie a Japonska, ak to nebolo jasné) 
 • Latinská Amerika (čiže Južná a pripojeným Mexikom a Karibikom) 
 • Severné Amerika (bez latino časti, takže Kanada a U.S.A)
Každé 4. roky sa koná Medzinárodné bonsajové podujatie a prezidentom WBFF sa stáva budúci organizátor. Ak ste rozmýšľali, či minuloročné techtle mechtle v Saitame s týmto nejako súvisí, tak to bol 8. ročník (rok 2017). 


Ten deviaty sa uskutoční v roku 2021 v Perth v Austrálii.

Saburo Kato bol prvý predseda WBFF. Žezlo odovzdal v roku 2001 Felixovi Laughlinovi a stal sa čestným predsedom. Vo februári 2008 zomrel vo veku nedožitých 93 rokov.

1 Komentáre

 1. CNC machining, or CNC manufacturing, is a process utilizing pc numerical control in which pre-programmed pc software program dictates the movement of manufacturing facility tools and machinery. The process can be used to control Hand Held Deep Tissue Massagers a variety of complex machinery, from grinders and lathes to mills and CNC routers. These machines can accomplish difficult, three-dimensional slicing tasks with a single set of commands. It is a subtractive manufacturing process that employs code and machine tools to take away layers of material from a stock piece to produce a custom-designed half.

  OdpovedaťOdstrániť