Stromy na skale / Strom mesiaca

Foto: bonsaibark.com
Na fotke vyššie je veľmi známa výsadba stromčekov na skale od Masahika Kimuru. Skladá sa pravdepodobne zo 7 shohinov borievky čínskej var. shimpaku alebo itoigawa (Juniperus Chinensis var. Sargenti alebo Itoigawa) osadených na umelej skale, resp. spojených skalách.
Kimura je známy tvorbou takýchto veľkých  kompozícií. Postup, ako ich vytvoriť sa nachádza aj v knihe The Magician: Bonsai Art of Kimura 2. Naposledy mal demoštráciu tento rok počas otváracieho ceremoniálu na 8. ročníku Svetovej výstavy bonsajov v Saitame.

1 Komentáre

  1. You may need to design your half in 3D so that the ultimate product will look exactly how you want it. I was stunned to find out|to search out} that plenty of companies use CNC machined plastic components of their an everyday basis} business. I’d never considered quantity of} pieces of a product are made by CNC machined plastics until I saw a video on the method. They are used in everything from car interiors to electronic enclosures, and even medical equipment! It’s really superb how a lot you can do to} do} with these machines, particularly because of|as a outcome of} they’re very quick. With an unmatched feature set, no other DTF print software consists of the mixture of file preparation, color administration and production automation instruments foot spa that Digital Factory Direct To Film Edition offers.

    OdpovedaťOdstrániť