Najstarší bonsai / Strom mesiaca

Pri bonsajoch je vek populárna informácia hlavne pre laikov. Môžeme rozlišovať dve kritériá veku. Jedným je vek samotnej rastliny a druhým je doba počas ktorej bol bonsaj bonsajom, t.j. v miske. Z pestovateľského hľadiska je zaujímavejšie druhé kritérium. Po svete môžeme nájsť veľa rôznych bonsajov s vekom od 500-800 rokov. Len zriedkavo sú však v miskách viac ako 100 rokov. Preto si tento mesiac pozrieme hneď niekoľko bonsajov.
Biela japonská borovica, foto z www.prettybonsai.com
Biela japonská borovica na fotke má 550 rokov a prvé práce na nej začali v roku 1610. Zhliadnuť ju môžete v Imperiálnom paláci v Tokyu (záhrada Omichi Teien) a je zaradená medzi Národné poklady Japonska.
Fikus retusa, foto z www.bonsaidilettante.com
Fikus retusa Linn na obrázku vyššie má odhadovaný vek cez 1000 rokov a pôchádza v Číny, kde sa oň staralo niekoľko generácií bonsajistov. Luigi Crespi ho po desiatich rokoch vyjednávania zakúpil a priviezol do Talianska v roku 1986. V ten istý rok bol rovno vystavený na výstave Euroflora v Ženeve. Zhliadnuť ho môžete v Crespi Bonsai múzeu v Miláne
Foto: Morten Albek
Tretím stromom v poradí je borievka, ktorá má viac ako 1000 rokov, no len prednedávnom bola vykopaná. Pozrieť si ju môžete v Mansei-en v Omiyi v Japonsku, kde sa o ňu stará rodina Kato.
Foto: Radek Petrášek, ČTK
Oficiálne je najstarší bonsaj v Európe sa nahchádza neďaleko nás. Strom je pôvodom z Číny, kde ho po prvej svetovej vojne odviezli na Tchaj-wan spolu s ďalšími kultúrnymi pamiatkami. Bonsai centrum Libčany priviezlo v roku 1997 muraju metlinatú a v decembri minulého roku ju ako 337-ročnú predalo Libereckej botanickej záhrade
0 Komentáre